Gde: Muzička Škola "Isidor Bajić", Njegoševa 9
Vrlo često se muzikologija i praktično muziciranje poimaju kao dva odvojena sveta. Ponekad se čak dovode u ravan direktnih oponenata: teorija se doživljava kao suprotnost praksi, a racionalan aspekt kao nešto suprotno emotivnom. Predavanje se ne odnosi na elemente razlike, već ukazuje na zajedničke tačke obe discipline, te tumači mogućnost jedne služenja drugoj, posebno u oblasti rane muzike.
Istovremeno sa bogatim repertoarom rane muzike koju možemo da izvodimo i u kojoj možemo danas da uživamo, postoje i brojne nepoznanice u vezi sa načinom izvođenja ove muzike u prošlosti. Živimo u vremenu stotine godina iza trenutka nastanka dela i mnogi potrebni podaci koji se tiču izvođenja nisu upisani u originalne muzičke izvore. Ovo predavanje predstaviće uzbudljivo polje Istorijske izvođačke prakse koja podrazumeva
- na koji način je bila izvođena rana muzika, i
- kako možemo da uključimo istorijsku praksu u prostor savremene interpretacije.
Teme koje na koje treba ukazati su: Koji su istorijski instrumenti bili korišćeni? Kako su izgledali u to vreme u poređenju sa današnjim izgledom? Kako se na njima sviralo? U kakvom kontekstu su oni bili upotrebljavani? Kako se tada muzika interpretirala? Kako je bila notirana? Na koji način se rukopisi razlikuju od današnjih modernih muzičkih izdanja?
Pitanja i diskusija su poželjni.
Izvođenje rane muzike iz faksimila: uzbuđena i izazovi, Julia Miller
od 10.30 do 11.30
Originalni rukopisi i izdanja rane muzike sadrže obilje informacija pored samih notnih znakova. Ovi fascinantni detalji predstavljaju veliku dragocenost za savremene muzičare zainteresovane za istorijska izvođenja. Faksimil izdanja reprodukuju originalne muzičke izvore i uvode nas u mnoge njihove tajne. Predavanje analizira mnoge prednosti i izazove u radu sa faksimilima ili njihovim kopijama i ukazuje neke od mogućih rezultata kao što je razumevanje originalne istorijske notacije. Prezentacija će biti ilustrovana mnoštvom slika predivnih rukopisa i ranih notnih izdanja.
O violi da gamba, Srđan Stanić
od 11 do 12 časova
-Postanak
-Razvoj kroz vreme
-Gamba u razlicitim zemljama
-Najvazniji predstavnici po zemljama
-Slusanje muzike: Srednji vek, Renesansa, Barok
-Mala demonstracija uzivo
-Gledanje kracih video snimaka
-Razno, odgovaranje na pitanja
Rani blokflauta, blokfluit, recorder, Flûte douce – Uvod sa ilustracijama, Julia Miller
od 12 do 13 časova
Blokflauta je bio jedan od najznačajnijih instrumenata tokom renesansnog i baroknog perioda, dostigavši visok stepen virtuoziteta i opšte popularnosti. Prezentacija otkriva bogatu istoriju instrumenta, njegovu evoluciju i karakteristike, kao i različite tipove muzike koja se na njemu izvodila. Izlaganje će biti ilustrovano predstavama/slikama iz umetničkih dela, rukopisa, kao i putem muzičkih primera i neposredne demonstracije. Pitanja su dobrodošla.